Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Deti očarila práca so sklom

„Malí umelci" pod vedením lektorov, Petra Smika a Kataríny Smikovej, pracovali na tvorbe plošnej a priestorovej sklenenej mozaiky

Deti očarila práca so sklom

TREBIŠOV. Svetlo a sklo sú umeleckou, vzájomne sa umocňujúcou harmóniou. Týmto súladom a obojstrannými podnetmi oboch výtvarných prvkov bola inšpirovaná aj idea projektu Opus musivum (venované múzam), ktorý pre deti a mládež zo Sobraniec a okolia pripravila organizácia ANNOGALLERY.

Do projektu vzdelávacích workshopov sa v dňoch 7.-12.júna 2019 zapojili žiaci zo Základnej školy Komenského v Sobranciach, Porúbke a Bežovciach. „Malí umelci" pod vedením lektorov, Petra Smika a Kataríny Smikovej, pracovali na tvorbe plošnej a priestorovej sklenenej mozaiky.

Počas 6-tich workshopov deti najskôr vyhotovili výtvarné návrhy a potom rôznofarebné kúsky skla poskladali do výsledných dielok. Pre seba vytvorili závesné mozaikové obrázky a pre školu mozaikové svietidlá.


Deti upútal atraktívny materiál, ktorý pre nich nie je bežne dostupný a s ktorým doteraz nikdy nepracovali. Očarila ich exkluzivita a mysticita farebných sklíčok, ale aj zvládnutie samotnej výtvarnej techniky spracovania skla. Vyskúšali si rezanie a štiepanie skla. V závere ich fascinovala hra svetla a skla, keď sklo umožnilo vyniknúť svetlu a svetlo zdôraznilo krásu použitých materiálov a výtvarných motívov.

„Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia“, bol venovaný deťom a mládeži s cieľom podpory výchovy detí a mládeže k vizuálnemu umeniu.

ZDROJ, FOTO : ANNOGALLERY, Ing. Katarína Smiková, koordinátorka projektu Verzia pre tlač
14.06.2019Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)