Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Humenská pôrodnica posilnila tím svojich špecialistov

Zatiaľ čo v roku 2017 dosial počet pôrodov číslo 540, minulý rok ich bolo 557

Humenská pôrodnica posilnila tím svojich špecialistov

HUMENNÉ. Lekársky tím, ktorý pôsobí na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení Nemocnice Svet zdravia Humenné, sa rozšíril o nových špecialistov. O budúce mamičky sa v humenskej nemocnici dnes spoločne s primárom stará profesionálny tím desiatich lekárov.

„Sme veľmi radi, že náš gynekologicko-pôrodnícky tím sa rozrástol o nové posily. Všetko sú to výborní lekári väčšinou s dlhoročnými skúsenosťami, ktorí pôsobili už na viacerých pracoviskách. Sú medzi nimi však aj mladí ľudia, pre ktorých sa táto profesia stala srdcovou a do tímu prinášajú nové nápady a inovácie. Spoločne tak ešte zvýšili kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pre budúce mamičky a ich novorodencov,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Humenné Jaroslav Marčišin.

Gynekologicko-pôrodnícky tím humenskej nemocnice dnes tvorí:

MUDr. Ladislav Hamadej - primár
Pracuje v odbore gynekológia a pôrodníctvo od roku 1993, z tohto odboru má dve atestácie. Deväť rokov pôsobil ako primár na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Domažlickej nemocnice v Českej republike a absolvoval opakované pobyty na renomovaných českých pracoviskách. Do humenskej nemocnice priniesol kvalitnú českú pôrodnícku a perinatologickú školu, pretože česká perinatológia je uznávaná aj v zahraničí a dosahuje v perinatálnej úmrtnosti svetové parametre.  Je vynikajúci operatér, uznávaný v klasickej, ale predovšetkým v laparoskopickej gynekologickej operatíve.  

MUDr. Tibor Focko
Vyštudoval LF na Karlovej univerzite v Hradci Králové. Má ukončenú špecializačnú atestáciu I. a II. stupňa v odbore gynekológia a pôrodníctvo a tiež kurz laparoskopie a endoskopie. MUDr. Focko je zároveň absolventom kurzu V.I.S.U.S. - Vienna International School of 3D UltraSonography (3D/4D ultrazvuk). Pôsobil v Humennom v Gynekologickom centre aj v prešovskej nemocnici.

MUDr. Zuzana Magdziaková Tkáčová
Vyštudovala všeobecné lekárstvo na UPJŠ v Košiciach v roku 1999. Špecializáciu v odbore gynekológia a pôrodníctvo ukončila v roku 2008. Do humenskej nemocnice prišla zo Svidníka, kde pôsobila ako primárka Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Svidník.

MUDr. Slavomír Novický
Ukončil LF v odbore všeobecné lekárstvo na UPJŠ v Košiciach. Pracoval ako primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia vo svidníckej nemocnici. V súčasnosti pôsobí ako sekundárny lekár v Nemocnici Svet zdravia Humenné pri vykonávaní nočných služieb a zároveň pracuje aj v bardejovskej nemocnici.

MUDr. Patrícia Pradová
Vyštudovala všeobecné lekárstvo na Jesseniovej Lekárskej fakulte v Martine. Štúdium ukončila v júni 2018 a od augusta 2018 nastúpila na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Humennom, kde doteraz pracuje ako sekundárny lekár.

MUDr. Martina Šebová
Na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie do humenskej nemocnice nastúpila po ukončení štúdia na LF UPJŠ v Košiciach v júli 2018.

MUDr. Monika Sejková
Na oddelenie nastúpila po ukončení štúdia na JLF UK v Martine.

MUDr. Stanislav Filkor
Študoval na LF UPJŠ v Košiciach a špecializačné štúdium z gynekológie a pôrodníctva absolvoval na UK v Bratislave. Pôsobil ako sekundárny lekár na GPO v popradskej nemocnici, neskôr vo Vyšných Hágoch v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie. Medzi rokmi 2016 až 2018 zastával funkciu zástupcu primára GPO v Nemocnici Vojtecha Alexandra v Kežmarku a v roku 2017 začal pracovať aj v humenskej
nemocnici. Zároveň je primárom GPO v Nemocnici Revúca.

MUDr. Zuzana Paňková
Vyštudovala Lekársku fakultu na UPJŠ v Košiciach a po dva a polročnom pôsobení vo svidníckej nemocnici začala od začiatku tohto roka pôsobiť v Nemocnici Svet zdravia Humenné. Okrem gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pracuje i v ambulancii jednodňovej gynekologickej zdravotnej starostlivosti.

MUDr. Ľubomír Božoň
V roku 1973 ukončil LF UPJŠ v Košiciach. Od tohto roku pracoval na gynekologicko-pôrodníckom oddelení vo Vranove nad Topľou, a to až do decembra 2012, kedy odišiel do dôchodku. Posledných 15 rokov pritom v nemocnici pôsobil ako primár oddelenia. Od mája 2014 do decembra 2018 pracoval na čiastočný úväzok ako sekundárny lekár vo svidníckej nemocnici, od januára 2019 pôsobí taktiež na čiastočný úväzok v humenskej pôrodnici.

V Nemocnici Svet zdravia Humenné prišlo počas minulého roku na svet 570 detí. Humenská pôrodnica uskutočnila 557 pôrodov, čo je v porovnaní s predošlým rokom mierny nárast. Trinásť mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo aj dvojičky.

Zatiaľ čo v roku 2017 dosial počet pôrodov číslo 540, minulý rok ich bolo 557. Chlapcov pritom prišlo na svet 287, dievčat 283. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, aké rodičia dávali svojim novorodencom, sa objavili Nela, Eliška a Nina. U chlapcov zase dominovali mená Jakub, Richard a Michal.

Prvá pôrodnica novej generácie
Humenská nemocnica ako prvá v sieti Svet zdravia v roku 2015 predstavila nový projekt pôrodnice novej generácie. Základom sú tri moderné pôrodné izby, ktoré nahrádzajú tradičné pôrodné sály. Mamičkám poskytujú väčšie súkromie pri pôrode i komfortné a príjemné prostredie.

Súčasťou pôrodnej izby je moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či audio systém s upokojujúcou hudbou. Do pôrodnej izby okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry nemá prístup nik iný. Mamičky v nej strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej fázy až po záverečnú popôrodnú
fázu.

Neformálne stretnutia s primárom
Nemocnica zaviedla od septembra minulého roku novú tradíciu. Raz mesačne, zväčša v prvý utorok v mesiaci, majú budúce mamičky príležitosť navštíviť pôrodnicu, pozrieť si jej priestory a na stretnutí s primárom sa opýtať na všetko, čo ich zaujíma.

„Viacero mamičiek nemá dostatok informácií o samotnom pôrode, možnostiach, ktoré nemocnica ponúka, nepozná priestory pôrodnice a personál. Aj to prispieva k obavám z príchodu dieťatka na svet, ktoré mamičky majú. Na týchto stretnutiach im chceme preto pomôcť odbúrať stres. Mamičky sa môžu opýtať na čokoľvek, čo ich bude zaujímať, zoznámiť sa s personálom, ktorý sa o nich bude starať a zároveň si pozrieť priestory. Keď tak príde deň pôrodu, budú už prichádzať do známeho prostredia, medzi ľudí, ktorých poznajú a budú vedieť, čo ich čaká,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Humenné MUDr. Ladislav Hamadej.

Predpôrodná príprava
Nemocnica poskytuje mamičkám možnosť zúčastniť sa predpôrodnej prípravy. Vlani ju absolvovalo 57 mamičiek, čo je o 20 viac oproti predošlému roku. Cieľom prípravy je znížiť úzkosť a strach budúcej mamičky z pôrodu a poradiť, ako sa na pôrod pripraviť.

Pôrodnica niekoľko rokov realizuje aj bonding do prvého prisatia a poskytuje možnosť odberu pupočníkovej krvi či vypožičať si z nemocnice domov monitor dychu. Od decembra minulého roku tiež nemocnica umožňuje návštevy na všetkých izbách na pôrodníckom oddelení, nielen na nadštandardných.

Humenská pôrodnica vlani v expertnom hodnotení nemocníc, ktoré pripravuje Health Policy Institute v spolupráci s portálom www.rodinka.sk , získala prvé miesto v rámci Prešovského kraja.

ZDROJ, FOTO : Jana Fedáková, Komunikačný špecialista, ProCare a Svet zdravia




Verzia pre tlač
08.07.2019



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)