Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Humenskí zberatelia vydali publikáciu o pamiatkach Zemplína

Humenská zberateľská spoločnosť rozšírila svoje aktivity o publikačnú činnosť

Humenskí zberatelia vydali publikáciu o pamiatkach Zemplína

HUMENNÉ. Zozbierali prednášky z odborného seminára o záchrane a propagácii historických pamiatok v regióne a vznikla z toho útla knižôčka.

Zborník v komornej atmosfére posvätil Peter Humeník, dekan a správca pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom.

Čestný predseda Humenskej zberateľskej spoločnosti Ondrej Mudry vyjadril pri tejto príležitosti len jedno želanie. "Aby táto spoločnosť rokmi naberala na sile. Nie na sile mužnosti, ale na sile odkazu pre ďalšie generácie.

Humenská zberateľská spoločnosť (HZS) vznikla v roku 2013 a zlúčila zberateľov všetkých zberateľských odvetví do jedného spolku. O aktívnej organizácii je v meste, regióne i za hranicami počuť čoraz viac.

"Veríme, že naša snaha povýšiť zberateľstvo na humánnu spoločenskú činnosť s cieľom rozvoja intelektu človeka v každom veku a rôznymi záľubami, nájde vo verejnosti odozvu," povedal Jaroslav Zelinka, predseda Humenskej zberateľskej spoločnosti.

V minulom roku sa seminára zúčastnilo 16 prednášateľov. Nie všetci poskytli svoje odborné príspevky na publikovanie. Nájdete tu ale informácie o najnovšej rekonštrukcii humenského zámku, o kaštieli v Trebišove, o projekte Špacirki po okoľici, ktorý voľne nadväzuje na v Michalovciach zrodené Špacirki po varošu. Zstavovateľom brožúry neunikli zaujímavosti o slovenskom stredovekom kostole vo Vranove nad Topľou. Samostatnú kapitolu venovali hradu nad Vinným, dreveným chrámom na Zemplíne i zaniknutým kaštieľom Barkóczyovcov vo Vranove nad Topľou a Tovarnom. 

Činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy zmapoval jej zakladateľ Radoslav Turik.







"Minuloročný seminár mal veľmi dobrú úroveň. Jeho najväčší výnam je v tom, že sa tu formuje komunita ľudí s historickým povedomím. Na rozdiel od iných regiónov to na Zemplíne tak trochu pokryvkáva, preto potrebujeme ľudí, ktorí budú schopní presadzovať čoraz viac takýchto vplyvnejších aktivít a budovať široké povedomie verejnosti o našej histórii," myslí si Turik.

"Je neodškriepiteľným faktom a nie je to len fráza, že spoznávame svet, ale častokrát vôbec nevieme, čo krásne a vzácne máme doma. Tento zborník je pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o histórii svojho regiónu," povedal Zelinka.

V plnom prúde sú už prípravy 4. ročníka konferencie o pamiatkach Zemplína. Naplánovaná je na 25. novembra. Organizátori ale už dnes vedia, že publikovanie prednášok, ktoré v rámci neho odznejú, bude mať pokračovanie. "Robíme to pre budúce generácie, aby záujemcovia o históriu raz dostali do rúk niečo cenné," zdôraznil Zelinka.



MiMa
FOTO : MiMa
Verzia pre tlač
16.06.2017



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)