Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Keramika so seniormi znova naživo

Tvorivé stretnutia so seniormi odborne lektoruje keramikár Peter Smik

Keramika so seniormi znova naživo

MICHALOVCE. „Mám už 92 rokov a keramiku som ešte nevyrábala. Ďakujem, že ste ma to naučili.“
Takéto úprimné vyznanie si vyslúžili organizátori podujatia od pani Alžbetky, ktorá sa, spolu s ďalšími seniormi z Michalovského domova seniorov, zapojila do tvorivých aktivít s hlinou.

Podujatie pod názvom „Tvorivé dielne s hlinou pre seniorov 12“ organizuje občianske združenie Annogallery a ako napovedá názov, v tomto roku je to už dvanásty ročník. „Po minuloročnej online realizácii, ktorú priniesla pandémia, sme v tomto roku mohli tvoriť opäť naživo a tešiť sa z priamych kontaktov,“ prezradila koordinátorka podujatia Katarína Smiková.

Tvorivé stretnutia so seniormi odborne lektoruje keramikár Peter Smik. S každou skupinou sa umelec stretne dvakrát. Najskôr seniori modelujú z mäkkej hliny rôzne výrobky, ktoré potom maľujú farebnými glazúrami. Zakaždým výrobky putujú do keramickej pece, aby sa vypálili. Výsledkom je potešenie z vlastnoručne vyrobených výrobkov, ale aj oddych a príjemné strávené chvíle.

Tvorivé stretnutia majú vždy veľký ohlas. Organizátori sa preto snažia každý rok navštíviť nové zariadenia. Tak je aj v tomto roku. Okrem Michalovského domova sa podujatia zúčastňujú seniori zo zariadenia Harmónia v Strážskom, z Jednoty dôchodcov vo Vinnom, ale aj seniori z iných okresov Košického a Prešovského kraja, z Levoče a Kežmarku.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a jeho poslaním je sprístupnenie a rozvíjanie kultúrnych aktivít seniorov. Pre seniorov je podujatie bezplatné.ZDROJ, FOTO : ANNOGALLERY, Ing. Katarína Smiková, koordinátorka


Verzia pre tlač
03.11.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)