Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

KNIEŽA LABOREC PATRÓNOM MEDZILABORECKEJ DOLINY

Hrudy zeme zo 106 rusínskych obcí v podstavci sochy kniežaťa Laborca na Vŕšku nad HaburouHrudy zeme zo 106 rusínskych obcí v podstavci sochy kniežaťa Laborca na Vŕšku nad HaburouHABURA – Nová dominanta medzilaboreckej doliny už stojí na svojom mieste. Socha z liateho bronzu od akademického sochára Jána Ťapáka meria 5,4 metra, váži 1 800 kg. Stojí na 1,7–metrovom podstavci z prírodného kameňa.


Z Vŕšku nad obcou už dnes návštevníkov víta päťmetrová bronzová socha kniežaťa Laborca, ktorý má byť patrónom celej medzilaboreckej doliny. Týmto spôsobom si chcú autori myšlienky pripomenúť a uctiť históriu Rusínov.

„Meč smeruje do zeme, akoby tým chcel povedať – táto zem je naša, rusínska. Sme odhodlaní za ňu bojovať a brániť ju.“, povedal pre denník Korzár starosta obce Habura, nad ktorou socha stojí, Mikuláš Juščík.
Zakladateľ Nadácie Drevený kostolík Habura- JUDr. Radomír Bžan
a člen správnej rady Nadácie Drevený kostolík Habura - Imrich Béreš
pri odhaľovaní sochy


 


Starosta Habury - Mikuláš JUŠČÍK, autor sochy - Ján ŤAPÁK a Imrich BÉREŠ


Začalo sa to pred rokmi
"Prvým nadšencom myšlienky vytvoriť monumentálnu sochu kniežaťa Laborca bol (dnes už bývalý) vydavateľ Podvihorlatských novín Ing. Michal Goroľ a navrhol, aby táto plastika bola inštalovaná v Habure na kopci, z ktorého je výhľad na celú medzilaborskú dolinu. Druhým je haburský starosta Michal Juščík, ktorý hneď ponúkol kmeň starej lipy. Hoci lipa, symbol slovanstva, nie je vhodná na sochu do exteriéru. Pre takýto monument, ktorý bude odrážať históriu regiónu, bude lepší minimálne dub, bronz a dobrý autor -sochár. Myšlienka si zaslúži veľa nadšencov a finančne priaznivo naklonených ľudí.", povedal Andrej Smolák pre Podvihorlatské noviny ešte v januári 2008.

Už je na svojom mieste
V 170 cm vysokom podstavci podstavci sú vložené hrudy zeme zo 106 rusínskych obcí. 
Hrudu "rusínskej zeme" priniesli aj z Poľska

 

Majú aj dalšie plány
V súvislosti s odhalením sochy kniežaťa Laborca na projekt bude nadväzovať sled aktivít zameraných na podporu vzdelávania a školenia v oblasti práv narodnostných menšín. Organizátori budú realizovať výmenné programy, pobyty, spoločné vzdelávacie pdujatia, vedomostné a umelecké súťaže pre deti a mládež rôznych národnostných a jazykových skupín. Víťazom súťaží sa budú udeľovať sošky Kniežaťa Laborca.
Kto bol knieža Laborec
Legenda, hovorí, že rieka Laborec bola pomenovaná po staroruskom kniežati Laborcovi, ktorý vládol v 9. storočí veľkému užhorodskému kniežatstvu a ktorého uhorské vojská po páde užhorodského zámku prenasledovali údolím rieky Sviržavy (Laborca). Na sútoku dvoch riek ho chytili (lokalita dnešných Medzilaboriec) a...  Tu sa informácie (ako vlastne pri skoro každej legende) rozchádzajú ...... existujú 2 verzie. 
Prvá hovorí, že knieža Laborca na sútoku chytili a v roku 903 popravili. Iná verzia tvrdí, že knieža zo zúfalstva a z nemožnej záchrany našiel smrť v prudkom toku rieky, ktorú na jeho počesť dedinčania pomenovali Laborec. 
 12. ročníka slávnosti Dni Habury
Odhalenie sochy sa uskutočilo v rámci osláv 12. ročníka slávnosti Dni Habury, na ktorých sa zišli osobnosti spoločenského, politického, kultúrneho i športového života Slovenska.

Jednou z nich je aj "krstná mama" týchto osláv a dnes už aj čestná občianka obce – česká herečka Jiřina Bohdalová, ktorá sa podľa jej vlastných slov do tohto kúta našej republiky vracia vždy rada, pretože prichádza k priateľom a to je predsa návšteva príjemná :-).Jiřina BOHDALOVÁ s priateľmi a medzi priateľmi :-)

 


V programe dvojdňových osláv  boli :
kultúrny program pod názvom "Ja Rusyn byv, jesm i budu"
vystúpenia Kandráčovcov, FS Lúčnica
filmový príbeh v podaní Haburského rodáckeho amatérskeho divadla
ohňostroj
IMT Smile
ľudová veselicaV nedeľu /dnes/ "festival" pokračuje športovou časťou v znamení Memoriálu Vladimíra Onufráka za účasti Karola Dobiáša a Antonína Panenku. Komentuje Karol Polák :-)...MiMa
Zdroj : internet
Foto : I. V.Verzia pre tlač
06.07.2014Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (46%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (21%)
  • nie, nebudem riskovať (32%)