Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Legendárny obchod na korze bol v Humennom

V meste pribudne originálny pamätník slávneho filmuHUMENNÉ. Oscarom ocenený film Obchod na korze pozná takmer každý. Oveľa menej bude však tých, ktorí vedia, kde tento obchod skutočne stál. Ak by teraz niekto zvolal: „No, predsa v Sabinove...!“ mýlil by sa, film vytvorený podľa románu adislava Grosmana sa tam len nakrúcal. Skutočný obchod s galantériou, ktorý inšpiroval Grosmana k napísaniu významného diela, stál na námestí v Humennom, v spisovateľom rodnom meste.

Práve na túto skutočnosť sa rozhodli upozorniť aktivisti z neformálneho zoskupenia Príď a poznaj, ktorí Humenčanom netradičnou formou pripomínajú aj menej známe fakty z dejín ich mesta. Dôležitým partnerom pre toto podujatie je Juraj Levický, predstaviteľ miestnej židovskej komunity, v ktorého rodinnom albume sa uchoval dôkaz o tom, že obchod, ktorý vstúpil do histórie svetovej kinematografie, stál na mieste súčasnej pošty.

A práve preto bude na tejto budove v piatok 24. marca 2017 o 16:00 slávnostným spôsobom odhalená originálna plastika, ktorej autorom je známy sochár Fero Guldan. Súčasťou podujatia bude aj vystúpenie miestneho spevokolu, čítanie ukážky z Grosmanovej knižky a uctenie si jeho mena pri pamätnej doske na budove kultúrneho domu.

"Sme presvedčení, že týmto drobným činom sa do mesta nevráti len kúsok historickej pamäte, ale pribudne aj dôležité memento, popripomínajúce tragickú dobu slovenského štátu, ktorý desaťtisíce svojich občanov zbavil najprv ľudských práv, potom majetku a napokon aj životov," hovorí Ján Mičovský z Príď a poznaj.

Keďže nezabudnuteľnými predstaviteľmi židovky vdovy Lautmanovej a jej nešťastného arizátora Tóna Brtka boli Poľka Ida Kamiňska a Jozef Kroner, pamätná plastika bude nepochybne oslavou aj ich hereckého majstrovstva, ktoré sa právom v roku 1966 dočkalo ocenenia v podobe ceny Americkej filmovej akadémie. Aj preto možno očakávať, že označenie zabudnutého miesta, spojeného so slávnym filmom, vytvorí nový návštevnícky bod na mape Zemplína, ktorý bude atraktívny i pre hostí spoza hraníc.


MiMa
ZDROJ : PRÍĎ A POZNAJ
Verzia pre tlač
13.03.2017Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)