ĽUDIA ZABIJÚ VIAC ŽRALOKOV AKO ŽRALOKY ĽUDÍ
Ročne človek zabije 100 miliónov žralokov, žraloky zabijú 10 až 15 ľudí, tak kto je zabijak?
"Ročne človek vo svete zabije 100 miliónov žralokov, žraloky zabijú 10 až 15 ľudí, tak kto je zabijak? Koho sa je treba báť?," pýta sa Fabrice Lesieur
HUMENNÉ – Jeho domovom je po väčšinu roka karaván, životom akvárium na kolesách, rodinou 4 žraloky, ktoré pred rokmi zachránil a dnes ich kŕmi rukou, pláva s nimi. Bývalý kaskadér, biológ Fabrice Lesieur sa na pár dní v rámci turné po Slovensku zastavil aj v Humennom.
"Celý svoj život sa zaujímam o ekológiu, vždy ma fascinovali žraloky, tak som sa rozhodol ukazovať ich ľuďom a vysvetľovať im že to nie sú krvilačné beštie, ale nádherné a veľmi inteligentné zvieratá," vysvetľuje Fabrice Lesieur.
"Ročne človek vo svete zabije 100 miliónov žralokov, žraloky zabijú 10 až 15 ľudí, tak kto je zabijak? Koho sa je treba báť?," dáva si Fabrice otázku a v zápätí si na ňu odpovedá "Moje deti s nimi tiež plávu a vôbec sa ich neboja. Vlastne celé je to len o strachu. Ak im ukážete, že sa ich nebojíte, oni to cítia, je to v pohode. Stále ma prekvapujú tým, ako rýchlo sa učia nové veci. Reagujú na posunky, rozoznajú farby, hlasy."

Posledné 3 roky sú pernamentne na turné
Prebrázdili Slovensko, Čechy, Poľsko a Rumunsko. V týchto dňoch sú znova u nás.
"Vtedy, keď sme ich zachránili, neboli prognózy veľmi priaznivé, umiestnili sme ich do karantény, liečili ich, potom im chvíľu trvalo, kým sa adaptovali na nové prostredie, ale dnes som šťastný, keď vidím, v akej sú pohode, ako ich chutí jesť. Lebo so žralokmi je to jednoduché. Alebo je im dobre a prežijú, alebo nie. My robíme všetko preto, aby im u nás bolo dobre. V takomto prostredí by sa mohli dožiť raz toľko, ako v mori, pretože tu im nehrozí žiadne nebezpečenstvo," prezrádza adoptívny žraločí otec.

Laco, Lea, Kakawet a Kiwi
Za normálnych okolností by sa nikdy nemali šancu stretnúť, každý je zástupcom iného druhu, z iného mora a oceánu. Spojila ich ropná katastrófa v 2010, ale mali šťastie a dnes zdieľajú spoločné 1500 l akvárium s rozmermi 7x2x1,2 m s morskou vodou a simulovanými morskými vlnami a cestujú po Európe. Vraj sú už fajnové, hocičo nezjedia, najradšej majú lososy, makrely a kalamáre. Sú pokojné, prospievajú. Do mora sa však už nikdy vrátiť nemôžu, neprežili by tam ani 24 hodín.

10 ročný Laco (Žralok fúzatý) je najväčší a najlenivejší. Má dĺžku 2,3 m a váhu 160 kg. Meno dostal po majiteľovom kamarátovi, ktorému sa tiež nikdy nič nechcelo.
Kiwi (Žralok korálový) je zas najstarší, má 15 rokov, 1,8 m a váži 50 kg. Jeho oči majú farbu obľúbeného ovocia po ktorom ho pomenovali.
Lea (Žralok leopardový) je 12 ročná samica. Meria necelý meter a pol a váži 25 kg. Jej koža je posiata akoby leopardími škvrnami.
Kakawet (Žralok čiernoplutvý) je po francúzsky arašid. Takto pomenovali majitelia najmenšieho a najmladšieho člena rodiny, má 8 rokov, necelý meter dĺžky a 15 kg.

Ešte majú veľké plány
"Ľudia reagujú veľmi dobre, veľa sa pýtajú a my vysvetľujeme. Ja by som, ale chcel viac. Mojím snom je postaviť na Slovensku stabilné akvárium. Malo by to aj výchovný charakter a mohli by sme tam pokúsiť ich aj rozmnožovať a vracať znova do mora. Bolo by super, ak by sa to podarilo. Teraz aspoň bojujeme proti tým, ktorí zabíjajú žraloky a snažíme sa celosvetovo apelovať na všetkých ľudí, ktorí si napr. neuvedomujú, keď jedia polievku zo žraločích plutiev, že kvôli tejto "delikatese" obľúbenej hlavne v ázijských krajinách, vymierajú celé populácie žralokov," hovorí muž, ktorý ako sám priznáva, bojuje s existenčnými problémami, ale... "Nemôžem ich dať nikomu inému, lebo neverím, že sa o nich niekto postará tak, ako sa starám ja."

MiMa
Foto : MiMa

07.03.2015