Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Mesto Michalovce pomôže bezdomovcom zvládnuť mrazivé zimné noci

V roku 2018 kúpila samospráva vlastný vojenský stan (v cene približne 1500 eur), piecku na tuhé palivo, postele i matrace

Mesto Michalovce pomôže bezdomovcom zvládnuť mrazivé zimné noci

MICHALOVCE. Mesto poskytne počas zimy prístrešie pre ľudí bez domova. Na Staničnej ulici, v blízkosti Útulku Slovenského Červeného kríža, dalo mesto Michalovce postaviť celtový stan pre ľudí bez prístrešia. Túto službu mohli bezdomovci využiť aj v minulosti, v rokoch 2016 až 2019. Teraz, po dvoch rokoch pandémie, sa k nej opäť vraciame.

Celtový stan aj s vybavením zakúpilo mesto a poslúži v zimných mesiacoch ako forma nízkoprahového bývania pre ľudí bez domova, ktorí nie sú ochotní rešpektovať prevádzkový poriadok vedľa stojaceho útulku pre bezdomovcov. V stane je umiestnených 11 až 12 lehátok, ktoré poslúžia ako lôžko na prenocovanie. Vychádzame zo skúseností, že tento počet by mal byť postačujúci. Teplo v stane zabezpečuje vykurovacie teleso na tuhé palivo. Mesto taktiež finančne zabezpečilo napojenie stanu na elektrinu, zariadilo dostupnosť potrebných hygienických služieb a zabezpečilo dodávku a vývoz nádoby na komunálny odpad.

O vykurovanie, poriadok a čistotu v okolí stanu sa stará poverená osoba, ktorej mzdu hradí mesto. O bezproblémový chod tohto provizórneho nízkoprahového ubytovacieho zariadenia sa stará mestská polícia, ktorá pomáha zabezpečovať krízový režim. Ľudia bez strechy nad hlavou môžu do stanu prichádzať v čase od 15.30 do 21.30 hod. a odchádzajú najneskôr o 8.30 hodine ráno, kedy sa objekt dočasného ubytovacieho zariadenia uzatvára. Mimo tohto času môžu v stane ostať ľudia so zdravotnými problémami.

Stan slúži svojmu účelu od 1. decembra, kedy ho svätenou vodou požehnali zástupcovia gréckokatolíckej a rímskokatolíckej cirkvi. Predpokladaný termín ukončenia činnosti nocľahárne je koncom marca 2023.

Osoby, ktoré sa rozhodnú prespať v nocľahárni, musia dodržiavať stanovené pokyny a pravidlá, s ktorými sú vopred oboznámení. Ubytovanie možno napr. odmietnuť osobe, ktorá javí známky požitia alkoholu, omamných alebo psychotropných látok, alebo osobe, ktorá porušila prevádzkový poriadok zariadenia.

Prvý stan pre ľudí bez domova v meste Michalovce sa podarilo zabezpečiť v roku 2016 prostredníctvom Mestskej polície Michalovce v spolupráci s Ministerstvom obrany SR 2016. Stan vtedy postavili vojaci z miestneho Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce.

V roku 2017 mesto na základe pozitívnych skúseností z minulej zimy druhýkrát zopakovalo úspešný projekt. Celtový vojenský stan ako nocľaháreň pre občanov bez prístrešia vtedy za pomoci gen. JUDr. Alexandra Nejedlého poskytla Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách.

V roku 2018 kúpila samospráva vlastný vojenský stan (v cene približne 1500 eur), piecku na tuhé palivo, postele i matrace. Svojou pomocou prispeli pracovníci Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Michalovciach, ktorí opakovane zabezpečili teplú stravu, potravinovú aj materiálnu pomoc (deky, paplóny) a zdravotnú starostlivosť.

V zime 2019 mesto štvrtýkrát rozložilo v blízkosti železničnej stanice stan, kde až do jari prichýlili ľudí bez domova.
ZDROJ, FOTO :  Mgr. Mária Stričková, MsÚ Michalovce


Verzia pre tlač
07.12.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)