Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Noc na urgente či skutočná operácia

Medici a budúce sestry zažili, ako funguje reálna nemocnica

Noc na urgente či skutočná operácia

HUMENNÉ, VRANOV N/TOPĽOU. Asistencia pri skutočnej operácii, reálny pôrod či starostlivosť o pacientov v najkritickejšom stave – aj toto zažili medici a budúce sestry počas Jesenného kempu.
Dvadsiatka vybraných študentov zo slovenských a českých fakúlt strávila dva dni vo vranovskej a v humenskej nemocnici, kde si vyskúšali prípravu na svoje budúce povolanie a zažili, ako funguje reálna nemocnica. V rámci nej strávili aj nočnú službu na urgentnom príjme. Tradičný Letný kemp medikov tento rok nahradil Jesenný kemp medikov a budúcich sestier, ktorí si počas štyroch dní prvýkrát vyskúšali dôležitosť ich vzájomnej spolupráce. V tímoch vypracovali aj súťažné zadanie a piati víťazní študenti si domov odniesli odmenu.

„Náš tradičný Letný kemp medikov sme sa tento rok rozhodli vymeniť za Jesenný kemp medikov a budúcich sestier. Aj tentokrát chceme študentom medicíny a už aj ošetrovateľstva povedať viac o trendoch v zdravotníctve a rovnako si chceme vypočuť ich názory a zistiť, aké sú ich priority. Hlavne im ale dávame priestor stretnúť sa s disciplínami, ku ktorým sa možno počas štúdia ani nedostanú a tiež im chceme ukázať, ako funguje reálna nemocnica. Práve v nej je pre poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti kľúčová spolupráca lekára a sestry. Chceme poukázať na dôležitosť tejto spolupráce, a preto sme tento rok medikov a budúce sestry spojili,“ povedal Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Jesenného kempu sa zúčastnilo 20 študentov zo slovenských a českých lekárskych fakúlt aj z fakúlt zdravotníctva a ošetrovateľstva. Z nich sa vytvorili 4 kombinované tímy medikov a budúcich sestier.

„Študenti, ktorí sa tohtoročného kempu zúčastnili dokázali, že chcú robiť okrem štúdia aj niečo naviac, že sú pre svoju budúcu prácu zanietení a majú o ňu skutočný záujem. Záleží nám na tom, aby títo mladí ľudia videli, že aj v regionálnych nemocniciach sa dá robiť kvalitná medicína a že za prácou nemusia odchádzať do zahraničia. Počas týchto dní sme spoznali 20 ambicióznych ľudí a my sme radi, že sme ich zanietenosť mohli podchytiť a umožnili sme im prax v reálnych nemocniciach,“ dodala Soňa Sodoma Lacušková, riaditeľka pre ľudské zdroje spoločnosti ProCare a Svet zdravia.

V praxi si vyskúšali, ako funguje reálna nemocnica
Počas štyroch dní na študentov čakala stáž, odborné workshopy a prednášky. Z hotela v Humennom skoro ráno vyrážali do humenskej a vranovskej nemocnice, kde už o 8.00 h začínali praxovať na jednotlivých oddeleniach. Navštívili chirurgické oddelenie, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, oddelenie multiodborovej a intenzívnej starostlivosti, operačné sály a nakoniec strávili nočnú službu na urgentnom príjme.

V rámci jednotlivých oddelení si napríklad vyskúšali „asistenciu“ pri operácii totálnych endoskopických protéz, na gynekológii boli pri skutočnom pôrode a laparoskopických operáciách. Pozreli si tiež, ako sa treba starať o kriticky chorých pacientov, na kuracích stehnách si vyskúšali chirurgické šitie rán a na figuríne sa naučili sa, ako správne resuscitovať pacienta. Medici absolvovali aj lekárske vizity a budúce sestry si napríklad vyskúšali prípravu sterilného stolíka či preväz dekubitov. Vo večerných hodinách študentov čakali prednášky na rôzne témy a tímová práca na zadaniach.

Tímy aj súťažili
Počas posledného dňa medici a budúce sestry vo svojich tímoch (žltý, modrý, červený, zelený) odprezentovali súťažné zadanie, na ktorom po večeroch pracovali. Na svojej ceste k povolaniu lekára a sestry vstrebávajú rôzne podnety zo školy, stáží či odbornej praxe. Čo by ste naordinovali novému zdravotníctvu okrem financií? Čo by ste naordinovali tomuto tímu?

Odpoveďami na tieto otázky sa zaoberali pri spracovávaní zadania, ktoré nakoniec predstavili vedeniu siete ProCare a Svet zdravia a vedeniu nemocníc. Hodnotiaca komisia sa nakoniec zhodla, že najlepším tímom sa stal zelený tím.

Počas uplynulých pandemických rokov sa medici a budúce sestry učili skôr za notebookmi a lavicami ako v reálnych nemocniciach. Akcie ako Jesenný kemp im dávajú aj možnosť dohnať aspoň trochu zameškaného času.

„Dlhšie som sa rozhodovala, či sa na Jesenný kemp prihlásim, alebo nie. Po týchto štyroch dňoch rozhodne neľutujem. Nadobudli sme nové vedomosti, ale hlavne sme získali prax, ktorá je pre náš odbor veľmi podstatná. Byť reálne pri pacientoch, vidieť všetky teoretické veci aj v praxi, môcť si ich vyskúšať a môcť sa pýtať skúsených odborníkov, to sú pre nás veľmi cenné skúsenosti, z ktorých budeme ešte dlho čerpať. Nehovoriac o tom, že sme tu našli nových priateľov a už teraz sme si vyskúšali dôležitosť spolupráce medzi lekárom a sestrou,“ povedala Katarína Hrabčáková, študentka piateho ročníka JLF v Martine.

„Veľmi sa teším, že sme mali možnosť vyskúšať si spoluprácu v tíme, ešte k tomu veľmi dôležitú spoluprácu s medikmi. Spoznala som tu skvelých ľudí, ale najmä som sa naučila nové a zaujímavé veci a získala ďalšie praktické skúsenosti. Najviac sa mi páčila práca na neonatológii a práve preto možno po tejto skúsenosti povedú moje kroky týmto smerom,“ dodala Viktória Capová, študentka druhého ročníka FZO PU v Prešove.Fakty o Jesennom kempe medikov a budúcich sestier 2022:

- Kemp je určený pre študentov lekárskych fakúlt 3.-5. ročníka a pre študentov fakúlt
zdravotníctva a ošetrovateľstva od 2. ročníka.
- Termín konania akcie bol od 23. do 26. novembra.
- Miesto konania – Humenné, Hotel Karpatia.
- Odborná časť sa uskutočnila v nemocniciach Svet zdravia v Humennom a vo Vranove
nad Topľou.
- Študenti absolvovali prax na oddeleniach: OAMIS, OAIM, chirurgické oddelenie, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, operačné sály, urgentný príjem.
- Maximálna kapacita účastníkov je 20 študentov.
- Účasť na Jesennom kempe medikov a budúcich sestier je BEZPLATNÁ.
- Účastníci akcie získavajú certifikát o absolvovaní odbornej stáže.

Študenti prišli zo slovenských aj českých lekárskych fakúlt. Zastúpenie mali LF UK Praha (2 účastníci), LF UK Bratislava (2 účastníci), JLF Martin (7 účastníkov), FSVZ Nitra (2 účastníci), LF UPJŠ Košice (4 účastníci), LF MUNI Brno (1 účastník), FZO PU Prešov (1 účastník), FZ KU Ružomberok (1 účastník). ZDROJ, FOTO : Bianka Krejčíová, komunikačná špecialistka, Svet zdravia


Verzia pre tlač
28.12.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)