Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Pašiový sprievod v Michalovciach je tradíciou

Uskutoční sa na Veľký piatok 7. apríla 2023 so začiatkom o 13.00 hod. v centre mesta

Pašiový sprievod v Michalovciach je tradíciou

MICHALOVCE. Zástupcovia michalovských cirkví a mesto Michalovce pripravujú už 19. ročník Ekumenického pašiového sprievodu v Michalovciach. Uskutoční sa na Veľký piatok 7. apríla 2023 so začiatkom o 13.00 hod. v centre mesta.

Pašiového sprievodu v Michalovciach sa pravidelne zúčastňujú rímskokatolícki, gréckokatolícki, evanjelickí či protestantskí veriaci. Jeho organizáciu má na starosti každý rok iná cirkev.

Duchovní zúčastnených cirkví budú postupne na jednotlivých zastávkach čítať Evanjelium - pašijné udalosti, ktoré sa čítajú z ekumenického prekladu Písma. Po čítaní sa spoločne spieva veľkonočná pieseň tej cirkvi, z ktorej duchovný pochádza, čiže každá cirkev sa na sprievode zúčastňuje prostredníctvom piesne a Písma.

Po prvýkrát sa v našom meste uskutočnila Ekumenická krížová cesta na Veľký piatok už v roku 2004. Aj vtedy sa veriaci presúvali po pešej zóne. V roku 2007 sa Ekumenická krížová cesta zmenila na Ekumenický pašiový sprievod, ktorý prechádzal centrom mesta. Veriaci v ňom vyjadrili jednotu kresťanov pod Kristovým krížom a rovnako vďačnosť Bohu za dar ľudstvu – Ježiša Krista.

Na premávku a bezpečnosť na cestách bude dohliadať štátna a mestská polícia. Spevníky zúčastneným veriacim rozdajú kňazi priamo na mieste.

Všetkých srdečne pozývame zachovať túto dlhoročnú tradíciu a zúčastniť sa tak Ekumenického pašiového sprievodu aj tento rok. Stretneme sa na Veľký piatok, 7. apríla o 13.00 hod. pred hotelom Družba, na začiatku pešej zóny.

ZDROJ, FOTO :  Mgr. Mária Stričková, MsÚ Michalovce
Verzia pre tlač
05.04.2023Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)