Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Rybníky na Zemplíne likviduje morský vták

Najväčší prepadák za posledných 30 rokov

Rybníky na Zemplíne likviduje morský vták

KOŠAROVCE. Na Slovensku šarapatia morské vtáky. Kormorány veľké poriadne trápia rybárov.

V našich vodách denne skonzumujú tri tony rýb. Hoci Slovenský rybársky zväz žiadal o výnimku na ich plašenie a lov, Ministerstvo životného prostredia zatiaľ definitívne nerozhodlo. Úplne iná situácia je v susedných Čechách. Tam na kormorány vypísali tzv. zástrelné – za každý ulovený kus odmena 500 českých korún.

Kormorán veľký je zákonom chránený živočích, ktorý však rybárom spôsobuje ročne obrovské škody.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) udeľovalo výnimku na odstrel a plašenie tohto dravca od roku 2007. Posledná výnimka vypršala 31. marca 2020 a aj keď Slovenský rybársky zväz podal žiadosť o obnovenie, MŽP zatiaľ opätovnú výnimku neschválilo. Vedúci strediska rybničnej sústavy v Košarovciach, Peter Makara bije na poplach. Rybníky sú podľa neho poloprázdne a škody sú vyčíslené na viac než 20 000 eur.

Košarovské rybníky, v okrese Humenné, sú v regióne známym producentom rýb. Toto hospodárstvo sa venuje primárne chovu rýb v ranom štádiu, teda od vyliahnutia až po 1 rok. Podľa vedúceho Košarovských rybníkov však táto rybničná sústava môže čoskoro zaniknúť, ak MŽP neudelí výnimku na odstrel kormorána. V zmysle jeho slov sa v ich stredisku konal 26. marca výlov rýb z vlaňajšieho chovu.

Kormorány im skonzumovali 50% osady, čo predstavuje 5 900 kilogramov rýb. Ako dodal, kormorán veľký je schopný skonzumovať ryby veľké aj malé. Ryby, ktoré sú príliš mohutné, poraní a poškodí, takže tiež uhynú. Škody spôsobuje kormorán nielen na rybníkoch, ale aj na vodných tokoch. „Pravidelne sme robili prieskumy riečky, napájajúcej našu sústavu. Je to riečka Oľka, ktorá bola vždy plná rýb. Pre športových rybárov to bolo ideálne miesto. Nedávno sme lovným agregátom robili prieskum opäť, neulovili sme však vôbec nič,“ konštatuje Makara.

Situácia sa z roka na rok zhoršuje
Keď v roku 1993 začali v Košarovských rybníkoch s intenzívnym chovom rýb, kormorán sa vtedy v okolí sústavy nenachádzal. Dravca zaregistrovali prvýkrát v decembri 2012. Prítomných vtedy bolo približne 30 kusov. Odvtedy sa počet jedincov kormorána znásobil a podľa vedúceho rybničnej sústavy sa tu nachádzalo v roku 2020 okolo 300 kormoránov. So stúpajúcim počtom kormoránov, narastá aj vyčíslená škoda. „V roku 2015 sme prvýkrát žiadali MŽP o finančný príspevok. Znalec vtedy vyčíslil škodu na 4 200 eur. V súčasnosti je naša celková strata 27 000 eur,“ opisuje zhoršujúcu sa situáciu Peter Makara.

Podľa Moniky Szabó z Odboru komunikácie MŽP SR, vyplatilo Ministerstvo životného prostredia rybárom škody spôsobené kormoránom dokopy vo výške 236 258 EUR. Rybári tvrdia, že situáciu by zlepšilo iba opätovné udelenie výnimky na odstrel a plašenie kormorána. „Slovenský rybársky zväz – Rada Žilina o takúto výnimku na plašenie a usmrcovanie požiadal 30. novembra 2020. Ministerstvo si k tejto žiadosti vyžiadalo odborné stanovisko od Štátnej ochrany prírody SR. Do konania, ktoré doteraz pokračuje, sa prihlásili aj iní účastníci - mimovládna organizácia SOS/BirdLife Slovensko a OZ NUFIA),“ objasňuje MŽP.


Za nadmerné rozmnoženie kormorána môže aj klimatická zmena
Podľa zoologičky zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP), Andrey Lešovej, za nepriaznivú situáciu spojenú s kormoránom môžu čiastočne aj klimatické zmeny vo forme miernejších zím. Nezamŕzanie vodnej hladiny, hlavne v oblasti Baltského mora a Fínskeho zálivu spôsobuje dlhšie obdobie bez ľadu, čo umožňuje vyhniezdenie kormorána veľkého, ktorý k nám prilieta do strednej Európy. Problémom je aj budovanie priehrad, z ktorých sa vypúšťa spodná voda znemožňujúca zamrznutie tokov v dĺžke až niekoľko kilometrov. V dôsledku toho sa stráca prirodzená ochrana rýb vo forme ľadu. ŠOP SR odhaduje počet zimujúcej populácie kormorána na Slovensku až na 4 899 – 6 607 jedincov, avšak nepredpokladá zvyšujúci sa trend v budúcich rokoch.

Výnimka na odstrel je podľa rybárov jediná možnosť
Vedúci strediska rybničnej sústavy v Košarovciach, Peter Makara tvrdí, že prevencia v podobe tvorby úkrytov pre ryby alebo zasieťovania rybníkov nie je reálna: „Úkryty pre ryby sú nezmysel. Kormorán sa pod vodu potopí a vie pod ňou plávať. Taký má štýl lovu. Tvrdiť, že úkryty sú spôsob, ako bojovať s kormoránmi, je neznalosť problematiky. Zasieťovanie je možné iba pri malých plochách. Ak by sme chceli zakryť sieťou rybníky s rozlohou napríklad 70 hektárov, stálo by nás to viac ako 100 tisíc eur.“

Kormorán veľký skonzumuje za deň priemerne pol kilogramu rýb. Zlikviduje tak generačné ryby a preto sa ryby v dotknutých vodách nedokážu samé reprodukovať. „Jediná možnosť je kormorány plašiť a strieľať. Momentálne nám nezostáva nič iné, iba sa prizerať ako nám zabíjajú ryby,“ dodáva Peter Makara.

AUTOR, FOTO : FEREDERIKA LODOVÁ


Verzia pre tlač
26.04.2021



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)