Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Spoznávali svoj kraj, cestovali na Liptov

Domov prišli plní krásnych dojmov a nezabudnuteľných zážitkov

Spoznávali svoj kraj, cestovali na Liptov

HUMENNÉ. Súčasní aj bývalí zamestnanci SOŠ technickej v Humennom, ich rodinní príslušníci a priatelia sa v sobotu 7. mája zúčastnili ďalšieho výletu organizovaného v rámci dlhoročného cyklu „Poznávame svoj kraj...“. Cieľom výletu bol Liptov. Cestou sme sa zastavili v Podtatranskom múzeu v Poprade. Pozreli sme si expozíciu „Poprad v zrkadle vekov“, ale najviac sme sa tešili na hrobku germánskeho kniežaťa, ktorá bola objavená v Poprade - Matejovciach v roku 2006.

Žiaľ, expozíciu sa ani po 15 rokoch nepodarilo nainštalovať, bola tam prezentovaná len veľmi malá časť nálezu.

Hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku nám vynahradil sklamanie z Popradu. Je to zrúcanina vodného hradu na vápencovej skale pri rieke Belá, ku ktorej bol v roku 1600 pristavaný renesančný kaštieľ.

Do roku 1990 bolo v priestoroch kaštieľa Národopisné múzeum.

Keďže areál vyžadoval rekonštrukciu, na ktorú neboli peniaze, múzeum bolo presťahované do bývalého soľného skladu, kaštieľ ostal neobývaný a celý areál chátral. Od roku 2001 je v súkromných rukách. V kaštieli je luxusný hotel a v súčasnosti sa renovuje zrúcanina hradu. Na hrade a v kaštieli je sprístupnené múzeum s okruhom po zrekonštruovaných častiach. Celková rekonštrukcia patrí k najlepším svojho druhu v moderných dejinách Slovenska.

Už prístup k hradu a kaštieľu ponúka viacero zaujímavostí. Je to nádherné údolie obkolesené lesmi a skalnými bralami. Pred areálom hradu a kaštieľa je rybník s ostrovčekom. Z rybníka vyčnieva skalné bralo, na ktorom je postavená kaplnka. V parku pred kaštieľom je niekoľko pamätníkov.

Po objekte nás sprevádzal študent histórie. Mal veľmi zaujímavý výklad a pohotovo odpovedal na zvedavé otázky. Tiež sme si pozreli film o histórii a premenách celého sídla. V Liptovskom Hrádku sa nám páčilo a cítili sme sa tam veľmi príjemne. Ďalšia zastávka bola v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Múzeum vzniklo v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara. Tvoria ho domy, kostol, kaštieľ zo zatopenej časti vodného diela a z oblasti Liptova.

V skanzene sme sa opäť stretli s tým istým študentom, ktorý nás sprevádzal v Liptovskom Hrádku. So sprievodcom sme si pozreli kaštieľ z Parížoviec a kostol. Kaštieľ je najstaršie zachovalé zemianske sídlo na Liptove, pochádza z prvej polovice 14. storočia. Opevnený ranogotický kostol Panny Márie zo Svätej Mary má pôvodný oltár, kazateľnicu aj zariadenie kostola. Fragmenty fresiek sú zo 14. a 15. storočia.

V skanzene bolo veľa zaujímavých objektov a atrakcií ako napr. škola, historický vláčik a kyslíková dráha.

Pri ceste späť sme si pozreli vzácne fresky z 15. storočia v kostole sv. Egídia v Poprade a vychutnali sme si panoramatický výhľad z kostolnej veže.

Spríjemnením prehliadky bola hra na harmóniu a organe, ktorým prispela účastníčka výletu.

Domov sme prišli plní krásnych dojmov a nezabudnuteľných zážitkov.

Už teraz sa tešíme na ďalší výlet.

AUTOR, FOTO : RNDr. Eva VladovičováV skanzene bolo veľa zaujímavých objektov a atrakcií ako napr. škola, historický vláčik a kyslíková dráha.

Pri ceste späť sme si pozreli vzácne fresky z 15. storočia v kostole sv. Egídia v Poprade a vychutnali sme si panoramatický výhľad z kostolnej veže.

Spríjemnením prehliadky bola hra na harmóniu a organe, ktorým prispela účastníčka výletu.

Domov sme prišli plní krásnych dojmov a nezabudnuteľných zážitkov.

Už teraz sa tešíme na ďalší výlet.

AUTOR : RNDr. Eva Vladovičová
FOTO : František FEIGL, Mgr. Jana ŠNÍREROVÁ

Verzia pre tlač
11.05.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (30%)
  • nie, nebudem riskovať (35%)