Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

V michalovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

Kým v roku 2019 sa v nemocnici uskutočnilo 1028 pôrodov, v roku 2020 ich bolo 1049 a v roku 2021 zase 1038. Vlani počet pôrodov stúpol na 1107

V michalovskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

MICHALOVCE. V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa počas minulého roka uskutočnilo 1107 pôrodov, čo je najviac za posledné roky. Chlapcov sa v pôrodnici vlani narodilo 578, dievčat 544. Až 16 mamičiek priviedlo na svet dvojičky.

Kým v roku 2019 sa v nemocnici uskutočnilo 1028 pôrodov, v roku 2020 ich bolo 1049 a v roku 2021 zase 1038. Vlani počet pôrodov stúpol na 1107.

Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Ema, Viktória a Sofia. U chlapcov dominovali mená Adam, Jakub, Ján, Richard a Oliver. 

Tradičné slovenské mená často vystriedali aj tie exotické ako: Ailin, Loeren, Amia, Tia, Zalán, Kiras, Neymar, Serkan, Ejdon, Polett, Axel, Nazly či Elif.

Prvé dieťatko, ktoré prišlo v michalovskej nemocnici na svet tento rok, je chlapček Kristián. Narodil sa 1. januára o 2.36 hod. Po narodení malý Kristián vážil 2760 gramov a meral 45 centimetrov. Narodil sa mladej mamičke Andrejke z obce Bežovce.

Mamičky si v michalovskej nemocnici môžu v spolupráci s personálom vytvoriť individuálny pôrodný plán či absolvovať predpôrodnú prípravu. Avšak väčšina požiadaviek mamičiek v rámci individuálneho pôrodného plánu je už zahrnutá v štandardných službách pôrodnice. V minulom roku predpôrodnú prípravu absolvovalo 76 mamičiek.

So svojimi skúsenosťami z pôrodnice sa vo svojom poďakovaní podelila aj jedna z rodičiek, ktorej dieťatko sa v nemocnici narodilo predčasne.„Dobrý deň. Dovoľte mi, prosím, prostredníctvom Vás poďakovať v prvom rade celému personálu na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Bola som hospitalizovaná 3. februára, keď som odišla z nemocnice v KE, kde som nechcela zostať. Týmto ďakujem za prijatie a následnú opateru, naozaj skvelý prístup a celkovú atmosféru, keďže som ležala cca 5 týždňov. Všetci boli ku mne veľmi milí a starostliví a nahradili mi v tom čase rodinu, keďže návštevy boli zakázané. Ešte raz veľká vďaka. V druhom rade ďakujem personálu na novorodeneckom oddelení, kde som strávila ďalšie 2 týždne, už aj s dcérkou. Tam mi boli všetci veľmi nápomocní, umožnili návštevu malej, keďže bola v inkubátore ako predčasniatko a následne mi pomohli sa naučiť starostlivosti o drobca. Veľmi veľké ĎAKUJEM ešte raz všetkým, robia naozaj skvelú, aj keď náročnú prácu. Do prílohy prikladám foto malej, keďže sú to už 3 mesiace od pôrodu, na ktorý budem vždy rada spomínať. ???? S pozdravom P. M.“V pôrodnici majú pre mamičky samostatné pôrodné izby, kde sa môžu na pôrod pripravovať v prítomnosti blízkej osoby. Taktiež ponúkajú aromaterapiu, muzikoterapiu a jednoposteľové izby pre mamičky s dieťatkom s vlastným sociálnym zariadením. Mamičky majú na každej izbe aj vlastný edukačný TV kanál k téme laktačného poradenstva. Budúce mamičky sa tiež môžu ešte pred pôrodom stretnúť a diskutovať s lekármi či odborným personálom. Novinkou je bonding otca po pôrode a obľúbené je aj príležitostné fotenie novorodencov.

Michalovská nemocnica sa tiež plánuje stať „spievajúcou pôrodnicou“, kedy na chodbách šestonedelia bude hrať príjemná upokojujúca hudba. Rovnako plánujú na oddelení zaviesť inovatívne prvky v strave mamičiek v období dojčenia a možnosť bylinnej náparky pri pôrode. Budúce mamičky sa tak môžu tešiť na nový komfort, ktorý spríjemní ich krásny okamih, akým je pôrod.ZDROJ, FOTO : Bianka Krejčíová, PR špecialistka, ProCare, a.s., Svet zdravia, a.s.


Verzia pre tlač
13.02.2023Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)