Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Zdravotníctvo vo Vranove oslavuje svoje 70. výročie

Nemocnica pri tejto príležitosti ocenila dlhoročných zamestnancov

Zdravotníctvo vo Vranove oslavuje svoje 70. výročie

VRANOV NAD TOPĽOU. História zdravotníctva vo Vranove nad Topľou siaha do roku 1952, kedy v meste vznikol Okresný úrad národného zdravia. S rozvojom zdravotnej starostlivosti pre Vranovčanov úzko súvisí aj budovanie nemocnice, ktorej prvé oddelenia boli uvedené do prevádzky niekoľko rokov neskôr. Dnes je nemocnica už 10 rokov pevnou súčasťou siete ProCare a Svet zdravia a pracuje v nej 550 zamestnancov, ktorí sa profesionálne a s láskou starajú o všetkých pacientov. Pri príležitosti oslavy 70. výročia vranovského zdravotníctva nemocnica ocenila 5 bývalých riaditeľov a 29 súčasných zamestnancov, ktorí sú jej verní už niekoľko desiatok rokov.

„Vranovská nemocnica je súčasťou siete Svet zdravia celých 10 rokov, teda hneď od vzniku siete. V roku 2014 sme práve v nej začali s výstavbou nového konceptu spojených multiodborových oddelení anestéziológie a intenzívnej starostlivosti, ktoré sú dnes už sieťovým štandardom. Rozšírením tohto oddelenia vranovská nemocnica príkladne zvládala aj extrémne náročné chvíle covidových vĺn a starostlivosť o pacientov, ktorí si vyžadovali intenzivistickú liečbu. Svoje opodstatnenie v regióne dokazuje tiež tým, že sú jej oddelenia vyhľadávané aj pacientmi z iných regiónov,“ uviedol Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Vďaka pristavanej časti oddelenia OAMIS sa zvýšil počet intenzivistických lôžok z 12 na 17. Rozšírením vytvorili päť izolačných boxov, z ktorých štyri jednotky majú aj oddelený vstup slúžiaci ako vstupný filter. Práve tie zohrali významnú úlohu v starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19. Nové zázemie je vybavené modernou medicínskou technikou a priestormi, ktoré sú bezpečnejšie pre pacientov, aj personál.

„Veľmi ma teší, že sa naša nemocnica v priebehu rokov rozvíja a neustále napreduje. A to sa týka okrem oddelenia OAMIS aj rádiologického oddelenia, gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, fyziatricko-rehabilitačného a v podstate každého oddelenia, pretože sme každé jedno nejakým spôsobom renovovali. Som vďačný všetkým svojim kolegom za profesionálnu prácu, ktorú každý deň odvádzajú a za lásku, s akou sa starajú o našich pacientov. Nemocnici preto do ďalších rokov prajem najmä takých skvelých ľudí, ako mala doteraz, pretože bez nich by sme nemohli oslavovať 70. výročie a, samozrejme, spokojných a vyliečených pacientov,“ povedal Eugen Lešo, riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou.


Dlhých 110 dní, 5 operácií a neistá šanca na prežitie - v nemocnici zachránili aj pacientku Zuzanu
Pacientka Zuzana bola na oddelení anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti hospitalizovaná od februára minulého roka až 110 dní. Do nemocnice bola prijatá s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a keďže sa jej stav neustále zhoršoval, bolo potrebné napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Počas liečby sa však pacientke pridružili aj ďalšie zdravotné problémy, pre ktoré musela absolvovať päť operácií. Napriek veľkej snahe zdravotníkov aj pacientky, bol jej stav ako na hojdačke. Spoločným úsilím zdravotníkov a nezlomnej vôle pacientky bojovať a žiť sa jej život nakoniec podarilo zachrániť a po viac ako troch mesiacoch na oddelení bola pacientka z vranovskej nemocnice prepustená.  

V nemocnici za ostatné roky inovovali medicínsku techniku aj priestory. Taktiež investovali do IT techniky a v neposlednom rade do personálu. Za posledné obdobie sa nemocnica stala vyhľadávanou aj čerstvými absolventami lekárskych fakúlt a zdravotníckych škôl a opakovane prijala ich nadpriemerný počet.

Ocenili dlhoročných zamestnancov
Nemocnica je stabilným zamestnávateľom pre 550 ľudí. Pri príležitosti oslavy 70. výročia zdravotníctva vo Vranove ocenili 5 bývalých riaditeľov nemocnice a 29 súčasných zamestnancov, ktorí sú jej verní už viac ako 40 rokov. Celým programom slávnostnej akadémie hostí sprevádzal Folklórny súbor Vranovčan a odzneli aj pozdravy a gratulácie známych osobností z Vranova, ako napríklad od herca Vladimíra Kobielskeho, speváka Petra Biča, Viliama Kalmana z Drišľaku, speváčky Janais či od spokojného pacienta Ernesta Šarköziho.

ZDROJ, FOTO : Bianka Krejčíová, PR špecialistka, ProCare, a.s., Svet zdravia, a.s.


Verzia pre tlač
22.06.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (26%)
  • nie, nebudem riskovať (39%)