Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

ZNAČIA CESTY EFEKTÍVNEJŠIE A LACNEJŠIE

V meste Humenné začali v plnej miere využívať nové striekacie zariadenieV meste Humenné začali v plnej miere využívať nové striekacie zariadenieHUMENNÉ - Slúži na označovanie vodorovného dopravného značenia a bude využiteľné celoročne. Stroj stál 4 800 eur a investícia by sa Technickým službám mesta Humenné mala vrátiť za necelý rok.
Bolo to pracné
Doteraz tu využívali klasický spôsob značenia, nanášaním cestnej farby cez šablóny. Táto metóda bola veľmi pracná a zdĺhavá, naviac nezaručovala predpísané rozmery a kvalitu vodorovného dopravného značenia. „Najväčší hendikep sme pociťovali pri značení oblúkov na miestnych komunikáciách. Šablóny, ktoré máme k dispozícii neumožňovali značiť stredové oblúky cesty, z toho dôvodu sme na ich značenie museli objednávať externé, špecializované firmy,“ vysvetľuje Milan Kuruc, riaditeľ Technických služieb mesta Humenné.


Externé firmy si dali zaplatiť
Kuruc ďalej povedal, že tieto firmy si to nechali aj draho zaplatiť, čo sa následne odrazilo aj na rozpočte organizácie. „Len za značenie miestnej komunikácie pri OC Kaufland sme v minulom roku zaplatili rovných 1 860 eur, pri nájomnom bytovom dome na Ulici Komenského nás to vyšlo na 1 610 eur a za značenie ulíc Laborecká a Gaštanová sme zaplatili 4 120 eur.“
Jednoznačne ušetria, bude to aj ekologické
Použitím novej techniky sa značne obmedzia doterajšie investície, nakoľko s vlastným zariadením dokážu celý proces značenia ciest v meste zabezpečiť vlastnými zamestnancami a na vlastné náklady. Za sezónu spotrebujú vyše 1.300 kilogramov špeciálnej cestnej farby a vyše 450 litrov riedidla. „Do budúcna hľadáme možnosti použitia ekologických farieb na báze prírodných zdrojov, čo je momentálne predmetom jednania s dodávateľskou firmou,“ uzavrel riaditeľ.


MiMa
FOTO: MILAN KURUC


Tento článok nájdete v č. 27 HUMENSKÝCH NOVÍN - MY, 
ktoré vychádzajú v utorok 12. júla 2016 Verzia pre tlač
11.07.2016Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)