Domov AKTUÁLNE > Šport

Reportáž V : Majstrovstvá sveta upútaných leteckých modelov - Landres Francúzsko

Od Ing. Atillu Csontosa, team managera... Aj Humenčania hája farby Slovenska

Reportáž V : Majstrovstvá sveta upútaných leteckých modelov - Landres Francúzsko

4. časť TU :-)

3. časť TU :-)

2. časť TU :-)

1. časť TU :-)Štvrtok - finálový deň – vo všetkých kategóriách sa lietali posledné finálové lety a to jednak seniorov aj juniorov.

Počasie „na jednotku“ – takmer žiadna oblačnosť, vietor veľmi slabý (aj keď občas prišiel náraz) a teploty prekročili tridsiatku.

Išlo o všetko – o tituly, o pozície družstiev na stupňoch víťazov. Každý bojoval v rámci svojich možností, pretože akákoľvek chyba znamenala zrážku bodov a horšie umiestnenie.

Ranný kalibračný let letel Patrik.

V kalibračnom lete si bodovači porovnajú svoje zapísané výsledky a povedia si na základe akých chýb pridelili body.

Malo by to zaručiť maximálnu možnú objektivitu hodnotenia pilotov.

Za výkon, ktorý podal, by sa Patrik nemusel hanbiť ani vo finále.

Po Patrikovom lete sa rozbehli finálové lety, ktoré trvali zhruba do tretej hodiny. Každý jeden pilot zožal potlesk, pretože účasť vo finále je niečo ako Mont Everest pre horolezcov.

Bodovači zapisovali hodnotenie pomocou elektronických zariadení, ale tieto zrejme neboli dostatočne vyladené, pretože občas došlo k zlyhaniu.

Na Igorove výsledky z tretieho kola sme čakali viac ako 20 minút.

Po odlietaní posledného pretekára nasledovala sumarizácia výsledkov a dozvedeli sme sa konečné poradie.

V súťaži juniorov sa poradie nezmenilo – prvé miesto Čína (Xu Letong – 13.rokov), na druhom mieste Japonsko a na treťom mieste Ukrajina.

V súťaži družstiev na prvom mieste Japonsko, na druhom Čína , na treťom Francúzsko a na štvrtom Slovensko.

Postupne sa dolietavali aj ostatné kategórie (rýchlostné, tímy a kombat) a naši účastníci výpravy využili možnosť pozrieť si finále aj iných kategórií.

Po dolietaní všetkých súťažných letov sa na ploche pred modelárskym klubom v Landres zišli účastníci podujatia a riaditeľ súťaže Jean Paul Perret a zástupca FAI Massimo Semolli odovzdali víťazom diplomy, medaile a putovné trofeje.

Nasledovalo obrovské lúčenie, pretože na strávených desať dní vo Francúzsku budú všetci účastníci svetového podujatia ešte veľmi dlho spomínať.

Ďalšie majstrovstvá sveta upútaných modelov budú v roku 2020 v Poľsku a im budú predchádzať Majstrovstvá Európy v roku 2019 v Bulharsku, kde naši športovci budú zase bojovať o najvyššie priečky.

Svetový šampionát skončil:
V súťaži seniorov. F2B jednotlivci:1.Liu YANG, Čína, 2.Marco VALLIERA, Taliansko,3. Igor BURGER,  Slovensko; Alexander Schrek, Slovensko skončil na 14.mieste

Juniori - 1.Leteng XU, Čína, 2. Hiroki YOKOYAMA, Japonsko, 3. Mikola KUCHER, Ukrajina, 4. Iaroslav FOKIN, Rusko, 5. Patrik DOLOBÁČ, Slovensko

Družstvá - 1. Japonsko, 2. Čína, 3. Francúzsko, 4. Slovensko - I. Burger, A. Schrek a P. DolobáčProjekt podporený z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja.

AUTOR: Attila Csontos
FOTO : Claudia KehnenVerzia pre tlač
21.07.2018Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)