Domov AKTUÁLNE > Z okolia

84 ODBEROV EŠTE NIE JE DOSŤ, V DAROVANÍ KRVI BUDE POKRAČOVAŤ

Pavol Vajda, rodák z Belej nad Cirochou je dnes držiteľom už Diamantovej Janského plaketyPavol Vajda, rodák z Belej nad Cirochou je dnes držiteľom už Diamantovej Janského plaketyBELÁ NAD CIROCHOU - Darovanie krvi je činnosť, počas ktorej je darcovi odobraná krv pre medicínske účely, najčastejšie pre krvnú transfúziu. Krv môžu darovať ľudia od 18 do 60 rokov a musia vážiť minimálne 50 kilogramov za predpokladu, že im to dovolí zdravotný stav. Sú darcovia, ktorí krv darujú príležitostne, iní reagujú len na celosloveské výzvy, čiakútne stavy, ale sú darcovia, ktorí darujú krv pravidelne a doslova na zavolanie transfúziologického oddelenia.


Za viacnásobné darcovstvo krvi Slovenský červený kríž podľa počtu odberov udeľuje bronzové, strieborné a zlaté medaily profesora MUDr. Jana Janského. Pavol Vajda, rodák z Belej nad Cirochou, okres Snina je 84-násobným darcom krvi a dnes aj držiteľom Diamantovej Janského plakety."S darovaním som chcel začať ešte na základnej vojenskej službe, kde za odber bol takzvaný opušťák. V deň odberu bol cvičný poplach s výjazdom a odber sa nekonal. Až po príchode do civilu, v práci začal som  s pravidelnými odbermi. Aj v obci Belá nad Cirochou je veľa darcov a dvakrát do roka tu prichádza mobilná transfúzna stanica z Košíc. Teší má, že do tejto humanitnej akcii sa zapája čoraz viac mladých ľudí, medzi ktorých patria
aj futbalisti miestneho klubu Slovan. Tohto roku cez leto v nemocniciach bol nedostatok krvi a časté výzvy transfúznych staníc vyzývali k odberom.  Bol som na odbere s darcom, ktorý už niekoľko rokov nedaroval krv, no na výzvu prišiel. Problém s darovaním nemám. Myslím si, že pravidelným darovaním krvi sa môj organizmus regeneruje. V darovaní chcem pokračovať, ak mi to zdravotný stav dovolí a tým by som chcel prispieť k záchrane ľudských životov, či zmierniť bolesť chorého človeka,"
povedal Vajda.


                                                                                                           


Text a foto:  Pavel Andraščík
Verzia pre tlač
12.11.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (26%)
  • nie, nebudem riskovať (39%)