Domov AKTUÁLNE > Z okolia

OTTO KOLLÁR MÁ ZLATÉ RUKY

Sám má problém so sluchom a postupne stráca zrak, stále však pomáha druhým, aby sa cítili lepšieSám má problém so sluchom a postupne stráca zrak, stále však pomáha druhým, aby sa cítili lepšieMEDZILABORCE - V Medzilaborciach v Domove sociálnych služieb Eurotrend som navštívil 49-ročného Otta Kollára, invalidného dôchodcu, otca dospelých troch deti. V DSS pracuje ako masér na rehabilitačnom stredisku. 


Akákoľvek masáž je vždy sled hmatov, ktoré vykonáva masér na tele masírovaného.  Masáž sa vykonáva po celom svete. Poznáme tri základné druhy masáže a to klasické, reflexné a športové, od ktorých sa odvíjajú ďalšie.


Otto mal už v školskom veku problémy so sluchom. Vyštudoval SOŠ odbor strojársky a zamestnal sa vo
Vihorlate v Medzilaborciach, ako údržbár. Ako samouk sa venoval maľovaniu obrazov, fascinovali ho lesné krajinky. Maľovanie odkukal od strýka Ladislava Paulisa. Aktívne hrával futbal za Spartak Medzilaborce. Pre zdravotné problémy však v roku 1998 zostal na čiastočnom invalidnom dôchodku a od roku 2003 pre zhoršujúci sa zrak odchádza plného do invalidného dôchodku. Keďže mal záujem o masérsku prácu, urobil si masérsky kurz v Košiciach a venoval sa najmä športovcom, zvlášť futbalistom. Popri tom si stále doplňuje  vzdelanie. Ako mi povedal, venuje sa rôznym masážam, ale najčastejšie klasickej masáži. Táto masáž je najúčinnejším prostriedkom pri liečbe stuhnutých svalov, predovšetkým svalov okolo chrbtice. Sú to ľudia, ktorí majú malo prirodzeného pohybu, ako vodiči, krajčírky, pracovníci so sedavým zamestnaním a podobne.  Masáž má dobrý vplyv pri prepracovanosti, strese, chorobách pohybového aparátu, dlhodobej nehybnosti, poúrazových a pooperačných stavoch. Sú vhodné nielen pre človeka so zdravotnými ťažkosťami, ale aj pre ľudí, ktoré problémy zatiaľ nepociťujú.  Kvalitnou masážou sa niektorým chorobám môže predísť, alebo ich potlačiť. Masáž pôsobí nielen na telo, ale aj na psychiku. "Pri klasickej masáži využívam vodu a nedráždivé mydlo, ďalej rôzne emulzie, oleje a vhodné krémy. Snažím sa všetkým pomôcť. Trápi má, že pomaly strácam zrak. Moja viditeľnosť je na 40 percent," hovorí obľúbený masér, na ktorého klienti nedajú dopustiť. "Je to náš Otík so zlatými ručičkami," tvrdia spokojne.

                                                                                                                 Text a foto : Pavel ANDRAŠČÍK
Verzia pre tlač
31.10.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)