Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Odhaľovali tajomstvá Rumunska

Celý týždeň sa niesol v kontexte jeho kultúrneho dedičstva a s ním spätej ochrany

Odhaľovali tajomstvá Rumunska

HUMENNÉ. Druhý májový týždeň, 8. – 14. 5. 2022, priniesol študentom Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Humennom vďaka programu Erasmus+ množstvo nevšedných stretnutí, zážitkov, na ktoré budú veľmi dlho spomínať a ktoré im nik nevezme. Veď posúďte sami.

Cieľ cesty – Rumunsko, jeho krása i tajomstvá. Celý týždeň sa niesol v kontexte jeho kultúrneho dedičstva a s ním spätej ochrany. V spolupráci s partnerskými školami, ktoré sú do projektu Erasmus+ zapojené, sme „rumunský týždeň“ odštartovali rozprávaním sa o tradíciách krajiny, navštívili sme múzeá, neodolali sme a vyskúšali sme si aj tradičné rumunské tance. V programe, samozrejme, nechýbali ani rôzne tvorivé aktivity a bohatý kultúrny program. Musíme uznať, že rumunský národ je naozaj veľmi talentovaný a je jedno, či sa to týka tanca, spevu, alebo kreslenia. To, že je aj rovnako pohostinný, radostný, kreatívny či vrúcny, si vyskúšali študenti všetkých partnerských škôl na vlastnej koži. Ohromila nás nielen rumunská prívetivosť, ale aj príroda, architektúra či výzdoba chrámov.
 

Tešíme sa, pretože my, študenti GJZ, sme boli obdarení hneď dvakrát – zlepšili sme si svoje jazykové zručnosti a, navyše, tým, že nám Rumuni dovolili nahliadnuť do svojich sŕdc a byť aspoň na krátky čas súčasťou ich životov vo svojich rodinách, pozdvihli nášho Ducha, obohatili naše duše. V tomto ohľade sú pre nás veľkou inšpiráciou, ktorú nedokážeme slovami popísať. Priateľstvá, ktoré sme tam nadviazali, nám už nik a nič nevezme, ba práve naopak, veríme, že budú pre nás povzbudením do ďalších dní a že sa k nim budeme často vracať.
 
Vďaku, ktorú nosíme v srdci, by sme chceli adresovať najmä našim úžasným učiteľkám Mgr. Jarošovej a Mgr. Bazárovej za to, že nás na ceste spoznávania sprevádzali. Sme vďační, že sme sa mohli vďaka programu Erasmus+ zúčastniť tento mobility a aj touto cestou chceme povzbudiť ostatných žiakov, aby neváhali a zapojili sa do podobných projektov, pretože takéto projekty menia životy.
 
ZDROJ, FOTO : Viktória Gombárová, Viktória Veľasová

 
Verzia pre tlač
23.05.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (39%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (18%)
  • nie, nebudem riskovať (42%)