Domov AKTUÁLNE > Zo školy

Zem – jedinečný domov

Naši piataci si jasne uvedomujú obmedzenosť zdrojov a možností, ktoré nám naša Zem ponúka

Zem – jedinečný domov

HUMENNÉ. Uvedomovanie si, že život ako taký i existencia všetkých živých organizmov vrátane človeka sú v tomto momente a pri všetkých výdobytkoch vedy a techniky viazané iba na planétu Zem, bolo hlavnou motiváciou pre zrealizovanie projektového vyučovania na hodinách environmentálnej výchovy a geografie na ZŠ Pugačevova v Humennom.

Projekt „Zem – jedinečný domov“ bol realizovaný niekoľko týždňov, v rámci ktorých žiaci piateho ročníka pátrali po výnimočnosti našej Zeme a krajiny. Vychádzajúc z poznatkov z geografie o vesmírnych telesách a ich polohe v našej slnečnej sústave, znázorňovali slnečnú sústavu, tvorili projekty a charakteristiky planéty Zem.

Naši piataci si jasne uvedomujú obmedzenosť zdrojov a možností, ktoré nám naša Zem ponúka. Projekt im poskytol vedomosť, že Zem je ako špajza, z ktorej si berieme nielen my, ale budú z nej brať aj ďalšie generácie. Nemáme k dispozícii viac zdrojov. Zem je jediné dostupné miesto pre život. Ak máme prežiť my i naši potomkovia, je nevyhnutné, aby sme cieľavedome vychovávali a vzdelávali environmentálne uvedomelú mládež a tak pretvárali celú spoločnosť.


Zachovanie podmienok života na jedinečnej a krásnej planéte Zem má byť prirodzenou snahou každého z nás.

My sa o to snažíme, a aj preto sme mali zimomriavky po tele, keď sme sa vzájomne informovali, že sa v domácnostiach snažíme žiť štýlom ZERO WASTE alebo dodržiavať ekologické desatoro.

Realizácia projektového vyučovania bola jedinečnou ukážkou toho, že takéto zmeny sa môžu diať pred našimi očami. Že mladí ľudia chcú žiť v čistejšom prostredí, na krajšej planéte.

AUTOR, FOTO : Mgr. M. Andrejčíková, Mgr. V. Megelová, ZŠ Pugačevova


Verzia pre tlač
22.11.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (25%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (25%)
  • nie, nebudem riskovať (50%)