Domov RELAX > Túlame sa okresom

TÚLAME SA OKRESOM : BAŠKOVCE

Baškovčania pálili drevené uhlie a zhotovovali brezové metly(6. časť)

   Baškovčania pálili drevené uhlie a zhotovovali brezové metly

 
Obec BAŠKOVCE
Okres: Humenné
Počet obyvateľov : 408
Rozloha : 662 ha
Prvá písomná zmienka : v roku 1410
Starosta : František Bazar


Obec leží na južnom úpätí Beskýd v doline Ondavice, v nadmorskej výške 190-315 metrov, 14 km na severozápad od okresného mesta. Humenné. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1410. Patrila panstvu Michalovce, od roku 1598 Drugethovcom, koncom 18. storočia rodine Dernathovcov. V roku 1831 sa obyvatelia zúčastnili na východoslovenskom roľníckom povstaní. Zaoberali sa poľnohospodárstvom a furmankou. Za I. ČSR rozvíjali naďalej tradičné zamestnania, pálili drevené uhlie a zhotovovali brezové metly . V jeseni 1944 tu bojovala partizánska skupina Čapajev.

Erb obce poukazuje na bohatstvo tunajších lesov. V súčasnosti je domovom pre 408 obyvateľov a jej kataster má rozlohou 662 ha. Rímsko-katolícky kostol /1968/ je zasvätený srdcu Panny Márie.
V obci dnes majú Materskú školu s celodennou starostlivosťou, ktorú navštevuje 16 detí a I. stupňovú základnú školu s 30 žiakmi.


...z futbalového turnaja

Zdá sa, že Baškovčania sú veľmi skromní. Minimálne na informácie o svojej obci. Tých sa nám viac totiž získať nepodarilo :-(... Hm...

MiMa
Zdroj : internet
Foto : schematizmus.rimkat.sk, sns.sk
Verzia pre tlač
28.12.2013Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)