Domov RELAX > Túlame sa okresom

TÚLAME SA OKRESOM : CHLMEC

Poznajú ho predovšetkým lyžiari :-)


(13. časť)
 


Poznajú ho predovšetkým lyžiari :-)


                        Obec CHLMEC
Samosprávny kraj : Prešovský
Okres : Humenné
Región : Horný Zemplín
Počet obyvateľov : 561
Rozloha : 791 ha
Prvá písomná zmienka : v roku 1451


Starosta : Cyril HirjakObec Chlmec leží na styku Vihorlatu a Humenských vrchov v doline potoka Ptava. Od okresného mesta je vzdialené 7 km. 


Prvá zmienka o obci je z roku 1451 pri deľbe majetku Drugettovcov. V 19.storočí patril majetok obce Andrassyovcov. Počas 2. svetovej vojny bola obec vypálená. V súčasnosti má obec 550 obyvateľov a hospodári na katastri o výmere 791 ha. Obec bola v roku 1998 splynofikovaná. Svojpomocne si občania obce vybudovali nový kostol, ktorý bol vysvätený v auguste 1998.  Obec má veľmi dobré podmienky pre rozvoj cestovného ruchu v jej okolí sa nachádza niekoľko objektov pre rozvoj turistiky ako v zimnom tak i v letnom období. Je vstupnou bránou do nádhernej prírody. Svojim návštevníkom poskytne možnosť zimnej a letnej rekreácie.

 
Obec Chlmec sa nachádza blízko lyžiarskeho strediska Skipark Chlmec a rekreačného strediska MH Bystrá. V obci je novopostavený rímskokatolícky kostol, pričom starý slúži ako dom smútku. Blízko obce je rybník s násadou kaprov. Obec susedí na juhozápade s obcou Oreské, na juhu s obcou Porúbka, na severovýchode s obcou Ptičie, na severe s obcou Ptičie miestna časť Podskalka, na severozápade s obcou Jasenov.


MiMa
Zdroj : obecchlmec.eu
Foto : MiMa, petermolnar.blog.sme.sk, skiparkchlmec.sk, obce.info
Verzia pre tlač
08.07.2014Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)