TÚLAME SA OKRESOM : HUDCOVCE
Veľa muzikantov a husle v erbe. Aspoň tu majú stále veselo :-)...
(12. časť)
.jpg)
.jpg)
Veľa muzikantov a husle v erbe

Samosprávny kraj : Prešovský
Okres : Humenné
Počet obyvateľov :425
Rozloha : 586 ha
Prvá písomná zmienka : v roku 1467
Starosta : Ing. Martina Bodnárová
Obec Hudcovce leží medzi juhovýchodnými výbežkami Ondavskej vrchoviny, v dolnej časti doliny Ondavky, v nadmorskej výške okolo 140 m. Je preukázateľne staršia, ale prvá písomná zmienka o nej sa zachovala až z roku 1467. Tak, ako okolité usadlosti, patrila zemianskym rodom, najdlhšie rodu Drugethovcov.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Trochu histórie
História bohatá, názov z maďarčiny
Keď v roku 1467 dal uhorský palatín zistiť podstatu sporu o vlastníctvo majetku v Tovarnianskej Polianke, ako svedkovia mali vypovedať aj poddaní z Hudcoviec. Pri tej príležitosti vznikla najstaršia správa o tejto dedine, ktorá jestvovala už skôr.
V písomnostiach z 15. až 17. storočia sa pravidelne vyskytuje pod maďarským názvom, ktorý bol zložený z mena Hegedus (Hudec) + falua = dedina, typologicky charakteristickom pre zemianske dediny z 13. - 14. storočia.
Vzhľadom na maďarský názov možno predpokladať, že dedinu založil zeman Hegeduš v 13. - 14. storočí. Nemožno však vylúčiť možnosť, že zakladateľom dediny bol šoltýs Hegeduš a poddaní podľa zákupného, nemeckého práva v 14. storočí.
Všetko je staršie ako sa zdá?

Zaujímavosti náboženského života
Kostol je zasvätený sv. Terézii z Lisieux . odpustová slávnosť sa koná každú 1. oktobrovú nedeľu.
Prvé misie redemptoristov východného obradu sa konali začiatkom roku 1950 o čom svedčí aj misijný kríž pri vchode do kostola.
Je zvláštnosťou, že už od samého začiatku sa veriaci rímskokatolíckeho a gréckokatolíckeho vyznania dohodli na spoločnom užívaní kostola, čo sa vykonáva aj v súčasnosti.
Prvým kňazom bol Paskevič
Pôsobil tu aj Jozef Gič, ktorý po vojne v roku 1949 ako mladý kňaz, správca farnosti Lieskovec pri Humennom, dostal predvolanie na ONV kvôli údajnému porušeniu premávkovej bezpečnosti. Bola to iba zámienka. Cestou do Humenného ho prepadla hliadka Verejnej bezpečnosti a veci nabrali rýchly spád. Cez Prešov a Kysak bol bez akéhokoľvek pojednávania či súdu odvedený do Tábora nútenej práce v Novákoch. Zo dňa na deň prišiel o všetko. Štyri roky bol premiestňovaný z jedného pracovného tábora do druhého, keď bol neskôr na slobode, nesmel pôsobiť ako kňaz. Neskôr mu však bol opäť daný súhlas na vykonávanie kňazskej služby.
Dnes
.jpg)
Pohľad na obec
.jpg)
.jpg)
Nový chodník i materská škola :-)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Klzisko i tenisový kurt
Zdroj : hudcovce.sk
Foto : mesta-obce.sk, hudcovce.sk

10.07.2014