Domov RELAX > Túlame sa okresom

TÚLAME SA OKRESOM : JASENOV

Majú vlastný hrad, potok i jaskyňu


(13. časť)
  Majú vlastný hrad, potok i jaskyňu                           Obec JASENOV

Samosprávny kraj : Prešovský
Okres : Humenné
Počet obyvateľov : 1176
Rozloha : 1327 ha
Prvá písomná zmienka : v roku 1279

Starosta : Ing. Ján Katkovčin

Koncom 13. a začiatkom 14. storočia patril Jasenov šľachticovi Petrovi synovi Petena. Keďže sa pokúsil zabiť kráľa Karola Róberta, kráľ mu majetky odňal a v roku 1317 daroval vernému Filipovi Drugetovi. V darovacej listine je doklad, ktorý menovite uvádza dedinu Jasenov. Z obsahu listiny je zrejmé, že Jasenov jestvoval už pred rokom 1317, ale  prvá oficiálna písomná zmienka o obci je z roku 1317. Do písomností ho zapisovali v maďarizovanej podobe pôvodného slovenského názvu Jasenov, koreniaceho v pomenovaní listnatého stromu Jaseň. 

Kataster obce sa nachádza v nadmorskej výške 140 až 500 m .Obcou preteká Jasenovský potok s niekoľkými prítokmi. Potok je v úseku pretekajúcom obcou regulovaný, jeho prítoky nie sú upravované. Do územia Jesenova zasahuje štátna prírodná rezervácia a vyhlásené chránené územia. 
Dupna jaskyňa
Prírodná pamiatka, vyhlásená v r. 1995. Ochrana 35 metrov dlhej jaskyne nachádzajúcej sa v NPR Humenský Sokol. Je významná z historického hľadiska, verejnosti je prístupná.


Rímskokatolícky kostol
Kostol svätého Martina je pôvodne renesančný a bol obnovený v roku 1884, v roku 1923 bol reštaurovaný. V novom pôdoryse rozšíreného kostola bol rešpektovaný pôvodný renesančný kostol z roku 1600, jednolodie s polygonálnym uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a na západnom priečelí predstavanou vežou. Obvodové murivo presbytéria a lode je zosilnené opornými piliermi. Nárožné lizény veže sú zdôraznené reliéfmi. Veža je zastrešená vysokým ihlancom. Kostol bol poslednýkrát zrekonštruovaný v roku 1991. Kamenný obvodový múr okolo kostola je súčasťou kultúrnej pamiatky.
V zozname hnuteľných kultúrnych pamiatok v okrese Humenné je zaznamenaný aj Zvon z tohto kostola v barokovom slohu z 18 storočia.


Jasenovský hrad
Východne od Jasenova sa na vrchu v horskom prostredí nachádzajú zvyšky múrov hradu, zvaného Jasenov. Prvé písomné správy o ňom sú z dvadsiatych rokov 14. storočia. Jasenovský hrad slúžil svojmu účelu ešte v polovici 16. storočia, o čom svedčia viaceré dobové doklady. Hrad zanikol pri obliehaní v roku 1644. Koncom 19. až začiatkom 20. storočia bol konzervovaný.
 Hrad ožíva
Stredoveká stavba zmenila po posledných úpravách výrazne svoj vzhľad, čím sa stala po dlhých rokoch opätovne atraktívnym, ale aj bezpečnejším miestom pre turistov. Dnes po zásahoch aktivistov z obce, finančnej pomoci od štátu i výraznej snahy hradu pomôcť Združenia na záchranu Jasenovského hradu, ktoré vzniklo v roku 2012, ruiny ožívajú nielen pracovným ruchom pri ich oprave, ale stáva sa aj zaujímavým turistickým objektom. Pred pár rokmi sme napr. Jasenovský hrad z Humenného nevideli, pretože bol doslova obrastený zeleňou. Dnes sa Humenčania s "dobrým výhľadom" môžu kochať pri pohľade na Jasenovský hrad deň a noc :-).
V Jasenove konečná!
Je konečnou obcou, čo znamená, že ďalej za obcou nie je možný prechod klasickou cestnou dopravou, len po poľnej ceste najbližšie do obce Chlmec, prípadne turistickými chodníkmi do obce Krivošťany, Oreské ale aj do mesta Strážske. Dlhšou túrou (12 km) je možné dostať sa cez obec Chlmec a Porúbka po asfaltovej ceste cez les po peknej prírode na hrad Vinné, na Vinianske jazero a ďalej na Zemplínsku Šíravu.


Súvisiaci článok :
http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/fotoreport/fotoreport--noc-hradnych-zrucanin/MiMa
Zdroj : jasenov.sk
Foto : mesta-obce.sk, jasenov.sk, archív humencanonline.sk, Jozef ONDOVČIN
Verzia pre tlač
02.08.2014Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (43%)